១៧ សីហា ២០២៤ – គ្រឹះស្ថាន ខេមា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ លីមីតធីត បានរៀបចំសកម្មភាពដាំដើមឈើប្រណីត និងចែកកូនឈើហូបផ្លែចំនួន ៣៥០ដើម នៅសាលាបឋមសិក្សា សែនទាវ នៅថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីអបអរខួបអនុស្សាវរីយ៍ ១៤ឆ្នាំ នៃគ្រឹះស្ថាន ខេមា។
ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីដាំដើមឈើក្រោមប្រធានបទ «ភូមិខ្ញុំសម្បូរផ្លែឈើ» ប្រព្រឹត្តទៅនៅសាលាបឋមសិក្សា សែនទាវ លោក លី ឈាង អគ្គនាយកប្រតិបត្តិស្ដីទី នៃគ្រឹះស្ថាន ខេមា បានគូសបញ្ជាក់ថា គោលបំណងនៃកម្មវិធីភូមិខ្ញុំសម្បូរផ្លែឈើនេះ គឺដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលរដ្ឋនៅសហគមន៍ដាំដំណាំហូបផ្លែតាមផ្ទះ និងបណ្ដុះស្មារតីដល់ក្មួយៗសិស្សានុសិស្ស ឱ្យថែរក្សាសហគមន៍ដែលខ្លួនរស់នៅ ប្រកបដោយធម្មជាតិបៃតងស្រស់បំព្រង។
កម្មវិធីដាំដើមឈើ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅសាលាបឋមសិក្សា សែនទាវ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិវាល ឃុំស្រង់ ស្រុកគងពិសី ខេត្តកំពង់ស្ពឺ គឺជាសកម្មភាពជំរុញការដាំកូនឈើប្រណីត និងដំណាំហូបផ្លែ នៅតាមសហគមន៍ ក្នុងន័យគាំពារបរិស្ថាន និងចូលរួមកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលនេះគឺជាការបង្ហាញពីឆន្ទៈ ក្នុងការចូលរួមការងារសង្គមរបស់ គ្រឹះស្ថាន ខេមា។ កម្មវិធីនេះមានវត្តមានចូលរួមរបស់ លោកអគ្គនាយកប្រតិបត្តិស្ដីទី អ្នកស្រីនាយិកាសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស អាជ្ញាធរ និងបុគ្គលិកគ្រឹះស្ថាន ខេមា សរុបជាង ២៧០នាក់។
ក្រៅពីការដាំដើមឈើប្រណីតក្នុងបរិវេណសាលា គណៈគ្រប់គ្រងរបស់គ្រឹះស្ថាន ខេមា ក៏បានប្រគល់ជូននូវដើមឈើហូបផ្លែចំនួន ៣០០ដើម ដល់អាណាព្យាបាលសិស្ស និងសម្ភារមួយចំនួន ដើម្បីប្រើប្រាស់ជាប្រយោជន៍ក្នុងសាលាដូចជា៖ ចប ប៉ែល បង្គី រនាស់ ធុងស្រោចទឹក ធុងសម្រាមបរិស្ថាន និងសាប៊ូលាងដៃ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា គ្រឹះស្ថាន ខេមា បានរៀបចំកម្មវិធីដាំដើមឈើនេះជាលើកទីបីហើយ ដោយបានដាំដើមឈើសរុបចំនួន ១.៨៥០ដើម។ ទន្ទឹមនឹងនេះ គ្រឹះស្ថាន ក៏បានចូលរួមចំណែកកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានលើបរិស្ថាន និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសហគមន៍ តាមរយៈផលិតផលឥណទានបៃតង និងឥណទានទឹកស្អាតនិងអនាម័យផងដែរ៕

August 17, 2024 – CAMMA Microfinance Limited organized an activity to provide and plant 350 hardwood and fruit trees at Senteav Primary School on August 17, the CAMMA’s 14th anniversary.
Mr. Ly Chheang, acting CEO of CAMMA Microfinance Limited stated that the purpose of “My Fruitful Village” is to encourage the locals to plant fruit trees at home while educating students to preserve the natural environment in their community.
This tree planting activity was held at Veal Village, Srang Commune, Kong Pisei District, Kampong Speu Province with the presence of CAMMA’s acting CEO and staff, school principal, teachers, local authorities, and students, a total of 270 participants. This tree planting activity illustrates CAMMA’s social responsibility by fostering the planting of hardwood and fruit trees in the community to preserve the environment and mitigate climate change.
Besides the hardwood tree planting on the school campus, the CAMMA Management Team provided 300 fruit trees to student guardians and donated some equipment to the school: hoes, shovels, hods, watering tanks, trash cans, and hand sanitizers.
It is the third time that CAMMA organized a tree-planting activity and has planted 1,850 trees. Along with its commitment to social contribution, CAMMA contributes to enhancing client’s living standards and reducing the impact on the environment through environmental and social products: Green Loan and WASH Loan.